Interiérové dveře a jak je vybrat

|
31.1.2019

Při výběru interiérových dveří myslete dopředu

Interiérové dveře jsou jedním ze zásadních prvků každého domu či bytu a nemalou měrou ovlivní nejen vzhled a charakter daného prostoru, ale i jeho funkčnost. A vzhledem k tomu, že chceme, aby nám dveře dobře sloužily řadu let, měli bychom jejich výběru věnovat dostatečnou pozornost.

Obložkové zárubně nahradily ty kovové

Když je řeč o dveřích, musíme samozřejmě začít od zárubní, které tvoří jejich nedílnou součást a dotvářejí celkový dojem z dveří.
Dříve používané kovové zárubně dnes nahrazují zárubně obložkové, které se staly velmi oblíbenými.

Chci si vybrat dveře 

 

I ve starých dveřích můžou být obložkové zárubně

V případě novostaveb je samozřejmě otázka jejich instalace jasná, setkáváme se však zejména s dotazy, jak je to s možností použití obložkových zárubní v případě výměny starých dveří za nové. Odpověď zní, že kovové zárubně lze většinou celkem snadno a bez nutnosti jejich vybourání obložit.

Nutno přitom však přihlédnout ke skutečnosti, že takovým postupem dojde k určitému, byť nijak významnému zmenšení dveřního otvoru, které by mohlo mít později za následek například problém s pronesením nábytku. Proto je vždy nutné takový krok zvážit.

Důležitý je také výběr provedení interiérových dveří

Dalším krokem při výběru dveří by měla být volba jejich provedení (klasické otočné dveře, posuvné dveře…), a to zejména s ohledem na funkčnost daného prostoru, kam mají být interiérové dveře umístěny. Správný výběr provedení dveří nám usnadní pohyb v rámci prostoru a zároveň může maximalizovat prostorovou využitelnost jednotlivých místností.

Následující hlediska výběru těch správných dveří už souvisí zejména s jejich designem a jsou tak do značné míry závislá na našem vkusu, vzhledu daného interiéru a tak dále. I zde však můžeme nalézt kritéria, která mají i navíc i dopad funkční.


Jak moc prosklené interiérové dveře chcete?

Na tomto místě lze zmínit například otázku výběru konkrétního modelu dveří a míru jejich prosklení s ohledem na snahu o prosvětlení prostoru bez přístupu denního světla a podobně.

Takový výběr se nám výrobci snaží usnadnit tím, že některé modely dveří jsou sloučeny do kolekcí, v jejichž rámci se jednotlivé modely liší právě mírou prosklení, případně umístěním prosklených výplní na ploše dveřního křídla. Modely dveří dané kolekce tak lze poté v interiéru snadno kombinovat dle konkrétních potřeb.

Povrchovou úpravu vybírejte podle náročnosti provozu

Usnadnit nám život (zejména z hlediska každodenní údržby) a prodloužit životnost samotných dveří může i správný výběr jejich povrchové úpravy, a to s ohledem na náročnost provozu v daném prostoru. Volba vnitřní výplně dveří může zase pozitivně či negativně ovlivnit například hlukovou pohodu místností apod.

Ve chvíli, kdy máme všechny výše uvedené otázky úspěšně zodpovězeny, zbývá už jen jako pomyslná třešnička na dortu výběr dekoru dveří, při kterém bychom měli vždy zohlednit dekor podlah, styl nábytku a vůbec charakter celého interiéru, jemuž dodají ty správně zvolené dveře ten pravý šmrnc a ani po letech nás neomrzí.

Chci zadat nezávaznou poptávku