Příprava pokládky podlahového topení

|
24.2.2020

Chystáte se na pokládku podlahy na podlahové topení, ale nevíte si rady? Vždy doporučujeme nechat to na odbornících, protože ti moc dobře vědí, jak na to. Neodbornou pokládkou si můžete způsobit dost problémů.

Pokládka podlahového topení na natopenou podlahu

Předtím než budete chtít začít s pokládkou podlahy na podlahové topení, je vždy nutné ji nejprve natopit. Protože pokud se nedosáhne potřebné zbytkové vlhkosti (1,8% u cementových a 0,3% u anhydritových potěrů), nelze pokračovat v žádných pracech jako je lepení krytin, nivelování nebo pokládání dlažeb.

Nezbytná topná zkouška

Co se týče podlahového topení v anhydritu, je ideální s ním začít pracovat týden či dva po jeho aplikaci. Do prvního týdne by se měl odstranit první šlem. Anhydrit musí být obroušen až na plnivo. Zároveň je potřeba zkontrolovat vlhkost podkladu. Každá firma by měla provést topnou zkoušku.

Vybroušení, topná zkouška i nízká vlhkost

V případě, že je podklad vybroušen, vysát, je provedena topná zkouška a vlhkost podkladu je do 0,3%, můžeme se pustit do práce.

Nezapomeňte dodržet diletační spáry u zdí a v ploše. Rovněž je nezbytná penetrace - první penetrování je možné provést při zapnutém topení, ale po ukončení by se mělo vypnout a použít teplovzdušný ventilátor, který v místnosti zajistí minimálně 18 stupňů.

Po penetraci se vylije stěrka

Další den se aplikuje ještě jedna vrstva penetrace, která se nechá 2 hodiny vyschnout. Poté se vylije stěrka, většinou ve výši 4 mm. Ta schne až 3 dny. Po vyschnutí stěrky zapněte podlahové topení na nejnižší možnou teplotu, a druhý den ji zvedněte asi o 4 stupně. Totéž udělejte ještě jednou a pak postupně teplotu stahujte až do vypnutí.

A můžeme lepit...

Následující den je možné začít lepit podlahovou krytinu, ovšem znovu za přítomnosti teplovzdušných ventilátorů (ty by měly běžet ještě asi 5 dní) a vypnutém topení. Poté se může podlahové topení pomalu spouštět.

Chci podlahu 

Máte dotazy?

Nebo si chcete nechat položit podlahu od profesionálů? Neváhejte nás kontaktovat, jsme tu pro vás.